projekt domu JEDNORODZINNEGO "BLUE"

Projekt Blue powstał w wyniku przemyśleń wielowątkowych, inspirowanych wspomnieniami, bierzącymi potrzebami nowoczesnego życia i nutkami odwołań do architektury z pewnych części świata. Można powiedzieć, że to dom z "bogatą przeszłością", chociaż przekłada się to raczej na ilość założeń przyjętych do wykonania projektu.

Bryła domu jest złożona z kilku przenikających się elementów, przekrytych dachem pokrytym blachą tytancynk (w wersji z dachówką ceramiczną dom nabiera ciepłego charakteru). Wnętrza są doświetlone dużymi oknami, a w niektóych miejscach zaprojektowane zostały specjalne efekty wizualne ze światłem w roli głównej. Układ pomieszczeń jest podzielony na strefy i daje się adaptować dla przeróżnych potrzeb. Wytyczne do wykonania projektu opisałem przy pomocy niefrasobliwej formy literackiej, zawierającej jednak bardzo konkretne zadania do zrealizowania:

Przedstawiam Wam opowieść o tym co w pewnym momencie przyszło mi do głowy i czym się stało, gdy zaczęło nabierać konkretnych kształtów. Oto historia jednego projektu...
Jakiś czas temu zauroczyło mnie jedno wnętrze. Zamieszkało ono w mojej głowie i cierpliwie sobie czekało. Niby siedziało cicho, ale jednak kombinowało z "Marzeniem" i "Planem" dwoma niezależnymi bytami. Gdy zorientowałem się, co jest grane, było już za późno. Stało się ono "Pragnieniem" i jak każde pragnienie, chciało się zrealizować. Zaczęło działać po kryjomu wygrzebując z mojej pamięci różne inne pragnienia, nawet takie stare, zakurzone i zapomniane. Gdy się zebrały już razem, to zaczęły między sobą omawiać, które jakie chciało by być naprawdę i jak chciałoby zaistnieć. Słysząc jedną z takich spekulacji postanowiłem zareagować. Ustawiłem wszystkie pragnienia obok siebie i je po kolei wysłuchałem. Ha ha. One do siebie nie pasowały, mimo to jednak jakoś razem współdziałały. Oto, czego się dowiedziałem:
- wielka przestrzeń zamknięta gdzieś wysoko spadzistym dachem z pięknie malującymi sie rzeźbionymi krokwiami, płaskorzeźbami i misterną snycerką, oświetlana mozaiką światełek i wielkim kandelabrem, nie, dwoma kandelabrami! a wszystko w orientalnym stylu...
- kominek z otwartym paleniskiem, duży i masywny, nie, nie duży, wielki i dominujący, cały z kamiennych bloków, z drewnianymi elementami i metalowymi okuciami...
- antresola, z miejscem do czytania i widokiem na każdy kąt...
- garaż, w którym można robić "wszystko" to znaczy duży, na dwa samochody i majsterkowanie...
- kuchnia, w której jest sporo miejsca i nawet porządna jadalnia, a nie jakiś tam przyklejony gdzieś stolik...
- łazienka, gdzie można zażyć relaksu, koniecznie z oknem...
- duże, duże okna...
- feeria świateł, kolorowych, nastrojowych i pogodnych...
- choinka, takie drzewko świąteczne, ale nie wciśnięte w kąt, tylko swobodne, widoczne i piękne...
- świat widziany przez pomarańczową ekierkę, zupełnie jak w szkole?!
No tak, ekierka... Coś jeszcze? - zapytałem, las rąk się uniósł, ale udałem, że nie widzę - Bardzo dobrze, wystarczy! - powiedziałem jeszcze parę słów, że dodam coś od siebie także praktycznego i że zabieram się do pracy. Gwar rozmów ucichł i zobaczyłem jak pragnienia zamarły w oczekiwaniu. Znacząco patrzył mi w oczy "Orient" i "Daleki Wschód", "Afryka" rozglądała się gdzieś za "Ameryką Południową", której i ja na szczęście nie dostrzegłem. Pewnie obmyślała coś innego...

Poniższe widoki obrazują realizacje poszczególnych wytycznych:

To ujęcie prezentuje podejście do tematu od strony garażu... spełnienie warunku założeń, ale też dostępności domu od strony strefy wspólnej/publicznej. Spokojna elewacja bez nadmiaru elementów ozdobnych, ma za zadanie wpasować się w krajobraz zabudowy podmiejskiej. No i jest tutaj jeszcze choinka przy wejściu.

To ujęcie prezentuje dwa zagadnienia. Pierwsze widoczne także na obrazku od strony garażu, czyli wejście do domu. Mocny akcent, którego nie sposób pomylić. Wysunięty wiatrołap/sień z wyraźnym zadaszeniem opartym na masywnym drewnianym słupie (kompozyt z 4 belek 16/16cm spinanych na dystansach stalowymi okuciami). Pozwala na bez stresowe wejście do domu w każdych warunkach, jak również oczekiwanie na coś/na kogoś, czy też pozostawienie np. roweru w suchym miejscu. Drugie, czyli zewnętrzny widok na "feerię świateł" w postaci pokaźnej baterii kolorowych luksfer. Oczywiście można też zajrzeć do pokoju dziennego przez potrójne okno w układzie wertykalnym. Ale o samym pokoju dziennym więcej na dalszych obrazkach.

Duże okna, nawet bardzo duże. Elewacja od strony ogrodu to układ części centralnej budynku z dwoma mniejszymi bryłami kryjącymi pokój dzienny i garaż z zapleczem technicznym. Małe kwadratowe okna doświetlają łazienki/garderoby. Rozsuwane okno pokoju dziennego prowadzi na taras rekreacyjny. Drugi taras, przed kuchnią/jadalnią, to miejsce na stół i ławeczki ogrodowe oraz spotkania towarzyskie przy grillu. Strefa półprywatna ogrodu ma skłaniać do relaksu i odpoczynku.

Taras śniadaniowy widziany z miejsca gdzie powinny rosnąć drzewka owocowe np. wiśnie. Nie sprawdzałem czy marchewka z rzodkiewką też, ale kto to może wiedzieć, jakie jeszcze straszne rzeczy skrywać ogród potrafi...

 

Powierzchnia jest odzwierciedleniem wyjściowego założenia - dużej ilości przestrzeni. Łącznie 253,1m (parter 180,4m, poddasze 72,7m)

Poniżej w zestawieniu galeryjnym prezentacje pomysłów na wykonanie wnętrza. Ujęcia prezentują widoki w świetle dziennym, sztucznym oraz mieszanym.

Antresola to miejsce z którego można miec oko prawie na każdy kąt domu. Można tam posiedzieć i w spokoju ładować baterie. Dwa wygodne fotele, stolik, niewielka półka na podręczne książki, szafki z miejscem na bibeloty przywiezione z podróży, cała ściana czekająca na trofea czy też rodzinną galerię. No i na końcu, a może przede wszystkim "feeria świateł" obecna w miesjcu, w którym przebywamy każdego dnia chociaż kilka chwil.

  • projekt_domu_Blue_interior_01
  • projekt_domu_Blue_interior_02
  • projekt_domu_Blue_interior_03
  • projekt_domu_Blue_interior_04
  • projekt_domu_Blue_interior_05
  • projekt_domu_Blue_interior_06
  • projekt_domu_Blue_interior_07
  • projekt_domu_Blue_interior_08

notka prawna

Niniejszy projekt jest dziełem korzystającym z ochrony przewidzianej w przepisach ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.).